"A kutya elhiszi, hogy az vagy, akinek hiszed magad."

Hogy miről szól az oldalom HÁT ERRŐL :„Nem kell külön elnyernünk bizalmát vagy barátságát, mert ő születésétől fogva a barátunk: Behunyt szemmel is bízik bennünk; még születése előtt elkötelezte magát az ember mellett.”

Alapvető parancsok


A kutya neve - az első legfontosabb dolog, hogy a kutya megtanulja nevét, így tudni fogja, hogy neki szólunk. Mindig ismételgessük a nevét, főleg, ha együtt vagyunk vele, például játék közben. Legszerencsésebb rövid, két- legfeljebb három szótagú nevet kitalálnunk, ami ritmusos hangzású, ezt a kutya könnyebben megjegyzi. Lássunk egy példát! Sokkal könnyebb megjegyezni a kutyának egy olyan nevet, mint például a Döme vagy Floki, mint egy végtelen hosszút, mint amilyen a Vergilius és az Ákombákom (sokan ilyen neveket szeretnek adni nekik).

A kutya ültetése - a kölykök esetében ezt a parancsot etetés előtt tanítgathatjuk. Amikor a tál a kezünkben van, tartsuk a feje felett, így jobb esetben le fog ülni, mert könnyebben látja a tálat. Ekkor mondjuk az "Ül!" parancsszót, és jutalomként adjuk oda neki az ételt. Néhány kutya eszeveszetten elkezd majd ugrálni! Mondjuk neki a tiltó parancsszót, majd ültessük le, de egy biztos, a türelmünket ne veszítsük el. Ha engedelmeskedik, nagyon dicsérjük meg!

A kutya fektetése - amikor a kutyát lefektetjük, még inkább érezni fogja a mi felsőbbrendűségünket, persze nem ezen van a hangsúly, ezzel sosem szabad visszaélnünk, de jó, ha tudja, hogy mi a helyes rangsor. Először ültessük le, majd mondjuk az új parancsot: "Fekszik!". Ösztönözhetjük őt azzal is, hogy ütögetjük az orra előtt a földet. Ha ez nem segít, segítsünk neki, és óvatosan nyomjuk le a földre, a mellső lábait előre húzva! Ne felejtsük el a dicséretet, amikor teljesíti a kérésünket!

A behívás - az egyik legfontosabb parancs ez, hiszen sok esetben akár a kutya életét menthetjük meg vele, illetve elkerülhetjük azt, hogy elszökjön tőlünk kedvencünk! Tegyük rá a kutyára a pórázt, így könnyebb az irányítás! Maradjunk állva előtte, várjuk meg, míg szembe fordul velünk, és ránk figyel. Lassan hátráljunk, és közben hívjuk a "Gyere ide!" parancsszóval. Ha nem tudja, mit akarunk, óvatosan húzzuk a pórázt magunk felé, közben pedig továbbra is hátráljunk folyamatosan és ismételgessük a parancsot! Előbb-utóbb tudatosulni fog benne, mi is a lényeg.

Ápolás

A fejápolás:
Az a legjobb, ha hetente megvizsgáljuk a kutya fülét, szemét és a fogait. A ráncos bőrű fajták különös gondozást igényelnek (például a shar-pei), ezek ugyanis hajlamosabbak a különféle bőrbetegségekre.
Elsőként nedves vattával óvatosan törölgessük meg a kutya szemét, mindkét szemhez külön vattát használjunk. Ha észrevesszük, hogy a kutya szeme váladékozik vagy be van gyulladva, a legjobb állatorvos tanácsát kérni.
A szem után következzen a fül! Hajtsuk fel a kutya fülét és ismét nedves vattával, óvatosan törölgessük ki. A füleknél ugyanaz érvényes, mint a szemnél, mindig új vattát használjunk egy új testrész ápolásához. S ami aranyszabály: soha ne nyúljunk a hallójáratokba!
Nézzük a ráncokat! Ezeket rendszeresen kell tisztítani, ezáltal elkerülhetjük, hogy a piszok vagy az elhalt bőr és baktériumok összegyűljenek a redőkben. Ezek ugyanis egy idő után irritálni fogják a bőrt és el is fertőződhetnek.

 A fogápolás:
A fogak és az íny állapotát szintén ajánlatos hetente ellenőrizni. Ha fogkőlerakódást vagy az íny gyulladását észleljük, azonnal vigyük a kutyust orvoshoz, mert a vége egy visszafordíthatatlan ínygyulladás, ínysorvadás lehet.
Amit mi tehetünk, az annyi, hogy egészen puha fogkefével és sós vízzel vagy speciális fogkrémmel megmossuk a kutyus fogát.

A körömápolás


A körömápolás szintén nagyon fontos része a kutya gondozásának. Minden mancson nézzük át a lábujjak közötti részt, majd nedves vattával távolítsuk el az esetleges piszkot, szennyeződést. Előfordulhat, hogy kis kavicsdarab szorult oda, ami hosszú időt eltöltve a kutya lábujjai között felsértheti azt.
A lábak ápolásának nagyon kényes része a köröm lecsípése. Szerencsésebb smirglit vagy körömráspolyt használni és csak reszelni a körmöt, nehogy a körömben húzódó idegvégződést megsértsük. Ha bizonytalanok vagyunk, inkább állatorvossal vagy kutyakozmetikussal végeztessük ezt a művel

 

 

 

Mikor kell fürdetni a kutyát?

Nemegyszer kérdezik kutyások: milyen időközönként kell fürdetni a kutyát? Nos, alapvetően nem kell. Nincs "program", aminek alapján a fürdetést meg kell ejteni. Ha nem szennyezi be magát, a rendszeres fésülés, kefélés bőven elegendő. Ha pedig az elkoszolódás "kellő" mértéket ölt, akkor annyiszor kell fürdetni, ahányszor szükséges. Most, télvíz idején: latyakos, lucskos, sáros időben gyakrabban szükség lehet a lábak, hasi szőrzet lemosására. Nagyon fontos azonban, hogy a fürdetés, lemosás után szárítsuk meg az állat szőrzetét. Nem árt tudni, hogy a frissen fürdetett állat érzékenyebb a hidegre

 

Fontos eszközök

Medál

Ne lepődjünk meg, nem olyan medálról van szó, amilyet mi hordunk a nyakláncunkon. Ennek a medálnak, mely rézből vagy acélból, esetleg alumíniumból készül, nagyon komoly funkciója van. Sajnos számolni kell azzal, hogy bohókás négylábúnk egyszer véletlenül elkeveredik, elveszítjük. Ha a nyakörvére teszünk egy ilyen medált, belevésve a kutya nevét, saját telefonszámunkat, esetleg a kezelő állatorvosának a nevét, akkor nagy az esély arra, hogyha egy jó szándékú ember találja meg, értesíteni fog bennünket.

 

Fekvőhely

Fekvőhelyre nem csupán a lakásban tartott kutyának van szüksége, de az udvaron élőnek is. Sokan talán megelégednek annyival, hogy aludjon a földön. S bár a kutya azt is megszokná előbb-utóbb, mégis jó, ha van egy kis zug, ahová behúzódhat, amiről tudja, hogy az a saját helye a saját szagával. Lakásban tartott kutyának ideális lehet a babzsákból vagy szivacsból készült ágy, ami puha, megtartja az állat testének melegét, emellett könnyen mosható is. Ha kint él a kutyus az udvaron vagy rágós időszakát éli még kölyökkutyaként, akkor a műanyag kosár az ideális, ebben nehéz kárt tennie és az időjárás viszontagságait is jól tűri. Viszont ebbe se felejtsünk el bélést tenni, szintén szivacsból vagy babzsákból! Ezt ugyanúgy moshatjuk, tisztán tarthatjuk.

 

Póráz és nyakörv

A bőrből készült póráz és nyakörv a legjobb, legideálisabb. Egyrészt a sétáltatás elengedhetetlen kelléke, főleg, ha a kutyus még nem elég szófogadó és nem lehet anélkül sétáltatni, ráadásul vannak területek (és ez van túlsúlyban), ahol törvény írja elő, hogy nem is lehet ezek nélkül a kutyát magunkkal vinni. A nyakörv az azonosító medállal mindig legyen a kutyán.

 

Szájkosár

Szintén törvény szabályozza a szájkosár viseletét, főként tömegközlekedési eszközökön teszik kötelezővé. S ha még mi sem ismerjük eléggé a kutyánkat, mert tegyük fel felnőtt korában került hozzánk, ne kockáztassuk, hogy megharapjon valakit. S egy utolsó szempont sem elhanyagolandó, hogy viselésével megelőzhetjük, hogy kutyánk megegyen bármilyen hulladékot az utcán, ami veszélyes is lehet számára. Ez utóbbi esetben viszont talán jobb megnevelni őt, hiszen valljuk be őszintén, nem igazán szeretik kutyusaink, ha állandóan befogott szájjal kell közlekedniük.

 

Etetőtálak

Minden ebnek kell, hogy legyen saját etetőtálja. Ezt fontos tisztán tartani. Azt is vegyük figyelembe, hogy miből készült a tál. Kerámia vagy gumiszegélyes, rozsdamentes tál a legmegfelelőbb, mert ez nem csúszkál a földön evés közben. Gondoskodjunk mindig friss vízről, melyhez külön tálat biztosítsunk számára. Ha hosszú fülű kutyát választunk, olyan tálat szerencsés vennünk, aminek szűk a szája, így evés közben nem lóg bele a füle az ételbe, így sokkal higiénikusabb és megkíméljük magunkat az állandó fültisztogatástól.

 

Kutyaápoló felszerelés

A kutyus szőrét is ápolnunk kell, főként ha hosszú szőrű vagy tömör, dús szőrzete van. Létezik szőrkefe, széles fogú fésű, valamint sűrű fogú fésű, s hogy melyikre van szükség, azt a kutyánk fajtája szabja meg. Erről egy állatkereskedésben biztosan tájékoztatnak bennünket.

Játékok
Játékokat azért jó beszereznünk a kölyökkutyánknak, mert így részben megelőzhetjük, hogy a bútorainkat vagy a cipőinket rágja meg (az utóbbit ennek ellenére eleinte azért nem árt eldugni előle, hiszen nem válogatós), másrészt ezeket rágcsálva lehet edzeni az állkapocs izomzatát, és a fogkőlerakódás kialakulását is elkerülhetjük, de legalábbis csökkenthetjük. Ma már számtalan játék közül válogathatunk, melyek nagyobb hipermarketekben is megvásárolhatók.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 9
Heti: 16
Havi: 19
Össz.: 10 612

Látogatottság növelés
Oldal: Hasznos
"A kutya elhiszi, hogy az vagy, akinek hiszed magad." - © 2008 - 2024 - dina-daisy.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »